WEB TASARIM

 

WEB TASARIM HAKKINDA KISA VE ÖZ BİLGİLER

2016 yılının ilk günlerinde, gittikçe daha fazla hayatımıza giren Web Tasarım kavramından bahsetmek ve ihtiyaç duyanlara Web Tasarım nedir sorusunun cevabını vermek amacıyla bu makaleyi kaleme almaya karar verdim. Kısa ve Öz Bilgiler ile Web Tasarım kavramını açıklamaya çalışacağım bu sayfanın sizlere faydalı olmasını umuyorum.

 

 


Web Tasarım Nedir?

Ben web ortamı için “Sanal Dünya” kavramını kullanıyorum. Neden mi? İnsanoğlu kısa süre önce çok büyük bir keşif yaptı. Bir Sanal Dünya oluşturdu ve onu her geçen gün geliştiriyor. Bilgisayar, tablet, telefon ve benzeri cihazların ekranlarından girilebilen bu Sanal Dünyanın içinde eğitim, eğlence, alışveriş, sağlık vb. gerçek Dünyada yer alan hemen her şey var ve ulaşılması çok daha kolay.

Mesela; çocuğunuzun Fizik özel dersi, arabanızın bakım planı, spor ayakkabı, köpeğinizin maması gibi tüm ihtiyaçları Sanal Dünyadan karşılayabilirsiniz. Hem daha pratik hem de daha ucuza!

Web Tasarım; bu Sanal Dünyada yer almanızı sağlayan ve internet sitesi, e-ticaret sistemi veya cep telefonu uygulaması şeklinde ortaya çıkabilen kavramların bütünüdür. Web Tasarım sizin Sanal Dünyada olmanızı sağlar. İşte bu Sanal Dünyanın mühendisleri de Web Tasarımcılardır.


Web Tasarım Kime Lazım?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişebilir. Ta ki bir web tasarımcı ile görüşene kadar! Web Tasarım sadece şirketlerin ihtiyacı değildir. Her insan yaşayan bir hazine, bir uzman ve bir bilgi kaynağıdır. 65 yaşındaki bir arkeolog neden web tasarım ihtiyacı hissetsin? Ya da bir doktor… Cevap basit. Sanal Dünyada bulunmak isteyen herkesin web tasarıma ihtiyacı vardır. Dünyanın en bilgili arkeoloğu veya en iyi doktoru olmanız Sanal Dünyada işe yaramaz. Google arama çubuğuna adınız yazıldığında orada yoksanız Sanal Dünyada yaşamıyorsunuz demektir.

Şirketler için ise durum daha vahim. Şirketler doğaları gereği kolay ulaşılabilir olmalıdırlar. Ürün veya hizmetlerinin de öyle! Günümüzde hemen herkes ihtiyaçlarını karşılamadan önce internet üzerinden kısa bir araştırma yapıyor. Bu bisiklet alırken de geçerli, diş hekimi ararken de, karnımız acıktığında da… Ürün ve hizmetlerini tanıtmak ve kolay ulaşılabilir olmak isteyen şirketler için Web Tasarım ihtiyacı günümüzün olmazsa olmaz kuralıdır.


Web Tasarım İhtiyacım Nedir?

Web Tasarım hizmeti almadan önce bir web tasarımcı ile görüşmeniz çok önemlidir. Tıpkı bir mimarın ihtiyaçlarınızı dinleyerek evinizi en uygun ve ekonomik biçimde tasarlaması gibi web tasarımcı da ihtiyacınıza uygun çözümler üreterek size sunacaktır.


Web Tasarım Çeşitleri

Web Tasarım modelleri ihtiyaçlara göre şekillenen çözümleri barındırır. Bu makalelerinizi paylaşabileceğiniz bir Blog sitesi, ürünlerinizi satabileceğiniz bir E-Ticaret sitesi veya şirketinizin Sanal Dünyada kolaylıkla bulunmasını sağlayacak kurumsal bir web sitesi olabilir. Her ihtiyaca uygun bir web tasarım modeli olduğunu bilmeniz ve tecrübeli bir web tasarımcı ile iletişime geçmeniz durumunda kendi çözümünüzü kolaylıkla bulabilirsiniz.


Web Tasarım Aşamaları

Web tasarım hizmeti üretilecek çözüme göre çok kısa veya oldukça uzun süreçlerden oluşabilir. Örneğin; bir firma için tasarlanmış 5-6 sayfalık bir kurumsal tanıtım sitesi ile binlerce ürünün satışının yapıldığı bir E-Ticaret Sisteminin tasarım aşamaları birbirinden farklıdır. Hangi model seçilirse seçilsin tecrübeli bir web tasarımcı ile çalışıldığında bütün süreçler sorunsuz aşılacaktır.


Web Tasarım Kime Yaptırılmalı?

Teknik olarak bir web sitesini inşa edebiliyor olmak, iyi bir web sitesi yapmak için tek başına yeterli değildir. Başarılı bir web tasarım hizmeti için teknik bilginin yanında ticari bakış açısı, görsel ve grafik tasarım yeteneği, müşteri davranışları ve hedef kitle analizi vb. yeteneklere de ihtiyaç vardır. Örnekle açıklayacak olursak; mağaza rafı veya vitrini yapmayı bilen birisinin mağaza açmasına benzetebiliriz. Ama mağaza işletmek hakkında tecrübe sahibi birisi mağazanın sadece raflardan ve vitrinden oluşmadığını bilir. Stok kontrol sistemleri, satış analizleri, müşteri memnuniyeti ve sadakat programları, muhasebe işlemleri, şirketleşme ve markalaşma vb. birçok faktörün önünde durduğu uzun yolda yürüyeceğinin bilincinde sağlıklı adımlar atar. Web tasarım da böyledir. Hem kurumsal bir firma olmasına hem de tecrübeli bir web tasarımcı ile çalışmaya özen göstermelisiniz. Aksi halde başarısız sonuçlar elde edilmesi kaçınılmazdır.

Her sektörde olduğu gibi web tasarım sektöründe de iyi ve kötü firmalar olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Burada firmanın geçmişi ve referansları devreye girer. Seçiminizi yapmadan önce firma ile iletişime geçin ve web tasarımcı ile tanışın. Firmanın referansları ile bağlantı kurarak aldıkları hizmetten memnun olup olmadıklarını sorun. Böylece doğru seçim yapma olasılığınız artar. Web tasarım hizmeti uzaktan da verilebilir. Firmanın size yakınlığından daha önemli kriterler vardır. Kurumsal yapı, tecrübe ve güven fiziki yakınlıktan çok daha önemlidir.


Web Tasarım Sonrası

Tebrikler! Artık Sanal Dünyadasınız. İşiniz bitmedi hatta daha yeni başlıyor. Bu Dünyanın kendine has yollarında sağlıklı adımlarla ilerlemeye devam etmek için web tasarımcınız ile sürekli iletişimde olmalı ve rehberliğinden faydalanmalısınız.

Okuduğunuz için teşekkürler.Oğuzhan ASLAN
Web Planner / Designer
WeBKeNT.NeT Kurucusu

 

WeBKeNT İletişim

Bize yazın. webteam (@) webkent.net

Uzmanlarımız en kısa sürede sizinle irtibata geçecek.

Web Tasarım Merkezi

İnönü Mh. M.Hüdavendigar Cd.
No:112/2 PK:39750 Lüleburgaz
Tel: (288) 4129993 / 0850 420 0 426