E-TİCARET

 

E-TİCARET HAKKINDA KISA VE ÖZ BİLGİLER

Geçenlerde bir arkadaşımla E-Ticaret hakkında konuşurken farkına vardım ki; uzun zamandır bir mağazadan alışveriş yapmamışım. Ayakkabılarım, pantolonum, gömleğim, montum, saatim ve hatta telefonum… Hepsini E-Ticaret sitelerinden almışım. Sonrasında ise gittikçe daha fazla hayatımıza giren E-Ticaret kavramından bahsetmek ve ihtiyaç duyanlara E-Ticaret nedir sorusunun cevabını vermek amacıyla bu makaleyi kaleme almaya karar verdim. Kısa ve Öz Bilgiler ile E-Ticaret kavramını açıklamaya çalışacağım bu sayfanın sizlere faydalı olmasını umuyorum.

 

 


  

E-Ticaret Nedir?

Başka makalelerimde de bahsettiğim gibi; ben web ortamı için “Sanal Dünya” kavramını kullanıyorum. Neden mi? İnsanoğlu kısa süre önce çok büyük bir keşif yaptı. Bir Sanal Dünya oluşturdu ve onu her geçen gün geliştiriyor. Bilgisayar, tablet, telefon ve benzeri cihazların ekranlarından girilebilen bu Sanal Dünyanın içinde eğitim, eğlence, alışveriş, sağlık vb. gerçek Dünyada yer alan hemen her şey var ve ulaşılması çok daha kolay.

Mesela; çocuğunuzun Fizik özel dersi, arabanızın bakım planı, spor ayakkabı, köpeğinizin maması gibi tüm ihtiyaçları Sanal Dünyadan karşılayabilirsiniz. Hem daha pratik hem de daha ucuza!

E-Ticaret; bu Sanal Dünyanın Alışveriş Merkezlerinde yer almanızı sağlayan ve kelimenin tam anlamıyla “oturduğunuz yerden satış yapmanıza yarayan” bir çeşit Sanal Mağazadır. E-Ticaret ürünlerinizi tüm Dünyaya tanıtmanızı ve Sanal Dünyada gerçekleşen milyonlarca alışverişten pay almanızı sağlar.


E-Ticaret Kime Lazım?

E-Ticaret sadece büyük ve kurumsal şirketlerin ihtiyacı değildir. Aksine E-Ticaret sayesinde bir mağazaya veya onlarca çalışana sahip olmanıza gerek olmadan kolayca ticaret yapabilirsiniz. Her insan bir E-Ticaret sitesine sahip olabilir ve ürün satışını evinden bile yapabilir. E-Ticaret henüz gelişmekte olan bir mecra olmasına rağmen gerek Dünyada gerekse Türkiye’de çok büyük Startup Projeleri (başarı hikayeleri) gerçekleşmiştir. Özetle; Sanal Dünyada ürün ve hizmet satışı yapmak isteyen herkesin E-Ticaret sitesine sahip olması gerekir. Gerçek Dünyada ne kadar büyük mağazalarınız olursa olsun, Google arama çubuğuna adınız yazıldığında orada yoksanız Sanal Dünyada yoksunuz demektir.

E-Ticaret İhtiyacım Nedir?

E-Ticaret hizmeti almadan önce bir web tasarımcı ile görüşmeniz çok önemlidir. Tıpkı bir iç mimarın ihtiyaçlarınızı dinleyerek mağazanızı veya marketinizi en uygun ve ekonomik biçimde tasarlaması gibi web tasarımcı da ihtiyacınıza uygun çözümler üreterek size sunacaktır.


E-Ticaret Çeşitleri

E-Ticaret modelleri ihtiyaçlara göre şekillenen çözümleri barındırır. Bu internet üzerinden indirilebilecek (download) yazılım, makale, video vb. satışı yapan bir E-Ticaret sitesi olabileceği gibi fiziki ürünler satan bir Sanal Mağaza da olabilir. Her ihtiyaca uygun bir E-Ticaret modeli olduğunu bilmeniz ve tecrübeli bir web tasarımcı ile iletişime geçmeniz durumunda kendi çözümünüzü kolaylıkla bulabilirsiniz.


E-Ticaret Aşamaları

E-Ticaret hizmeti üretilecek çözüme göre çok kısa veya oldukça uzun süreçlerden oluşabilir. Örneğin; 5-6 adet ürün satılan bir E-Ticaret Sistemi ile binlerce ürünün satışının yapıldığı bir E-Ticaret Sisteminin tasarım aşamaları birbirinden farklıdır. Hangi model seçilirse seçilsin tecrübeli bir web tasarımcı ile çalışıldığında bütün süreçler sorunsuz aşılacaktır.


E-Ticaret Kavramları

E-Ticarete başlamadan önce öğrenilmesi gereken birçok kavram vardır. Örneğin:
-    Domain / Hosting – Sunucu Yönetimi
-    Sabit İP – SSL Sertifikası
-    XML Entegrasyon
-    Sanal Pos
-    Webmaster Tools / Analytics / Adwords / Merchant
-    SEO (Search Engine Optimization / Arama Motoru Optimizasyonu) vb.
Bu kavramların her biri için bir makale yayınlamak gerektiğinden burada değinmeyeceğim. E-Ticaret Sistemi sahibi olmak isteyenler internetten araştırarak bilgi sahibi olabilirler. Tecrübeli bir web tasarımcı ile çalışıyorsanız bunları düşünmenize gerek kalmayacaktır. Çünkü web tasarımcı bütün bu adımları size anlatacak ve sisteminizi  gelecekte doğabilecek ihtiyaçlara uygun biçimde optimize edecektir.


E-Ticaret Kime Yaptırılmalı?

Teknik olarak bir E-Ticaret Sitesi inşa edebiliyor olmak, iyi bir E-Ticaret Sitesi yapmak için tek başına yeterli değildir. Başarılı bir E-Ticaret hizmeti için teknik bilginin yanında ticari bakış açısı, görsel ve grafik tasarım yeteneği, müşteri davranışları ve hedef kitle analizi vb. yeteneklere de ihtiyaç vardır. Örnekle açıklayacak olursak; mağaza rafı veya vitrini yapmayı bilen birisinin mağaza açmasına benzetebiliriz. Ama mağaza işletmek hakkında tecrübe sahibi birisi mağazanın sadece raflardan ve vitrinden oluşmadığını bilir. Stok kontrol sistemleri, satış analizleri, müşteri memnuniyeti ve sadakat programları, muhasebe işlemleri, şirketleşme ve markalaşma vb. birçok faktörün önünde durduğu uzun yolda yürüyeceğinin bilincinde sağlıklı adımlar atar. E-Ticaret de böyledir. Hem kurumsal bir firma olmasına hem de tecrübeli bir web tasarımcı ile çalışmaya özen göstermelisiniz. Aksi halde başarısız sonuçlar elde edilmesi kaçınılmazdır.

Her sektörde olduğu gibi E-Ticaret sektöründe de iyi ve kötü firmalar olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Burada firmanın geçmişi ve referansları devreye girer. Seçiminizi yapmadan önce firma ile iletişime geçin ve web tasarımcı ile tanışın. Firmanın referansları ile bağlantı kurarak aldıkları hizmetten memnun olup olmadıklarını sorun. Böylece doğru seçim yapma olasılığınız artar. E-Ticaret hizmeti uzaktan da verilebilir. Firmanın size yakınlığından daha önemli kriterler vardır. Kurumsal yapı, tecrübe ve güven fiziki yakınlıktan çok daha önemlidir.


E-Ticaret Sonrası

Tebrikler! Artık Sanal Dünyadasınız. İşiniz bitmedi hatta daha yeni başlıyor. Sanal Mağazanızı tıpkı gerçek mağazalar gibi düşünerek hareket eder ve gerekli teknik yatırımları yaparsanız bir mağazanın asla ulaşamayacağı ölçekte satış rakamlarına ulaşabilirsiniz. Bu Dünyanın kendine has yollarında sağlıklı adımlarla ilerlemeye devam etmek için web tasarımcınız ile sürekli iletişimde olmalı ve rehberliğinden faydalanmalısınız.

Okuduğunuz için teşekkürler.

 

Oğuzhan ASLAN
Web Planner / Designer
WeBKeNT.NeT Kurucusu

 

WeBKeNT İletişim

Bize yazın. webteam (@) webkent.net

Uzmanlarımız en kısa sürede sizinle irtibata geçecek.

Web Tasarım Merkezi

İnönü Mh. M.Hüdavendigar Cd.
No:112/2 PK:39750 Lüleburgaz
Tel: (288) 4129993 / 0850 420 0 426